Zbiórki publiczne, loterie, akcje w internecie i realu. Kup kurs online i dowiedz się, jak zbierać pieniądze dla NGO!
Jak podziękować darczyńcom stowarzyszenia, fundacji?
Warto praktykować wdzięczność stowarzyszenia, fundacji wobec darczyńców w codziennej pracy swojej organizacji. Dziękowanie zbliża. Podpowiadamy, jak robić to naprawdę dobrze.
Kiedy wejdziemy na chwilę w buty darczyńcy, zdamy sobie sprawę z tego, że jego darowizna to pierwszy duży krok w naszym kierunku, to gest zaufania lub po prostu zadanie dla naszej organizacji. Możemy myśleć o niej z perspektywy kolejnych 50 zł na działanie, ale też jako pewnego rodzaju wyraz nadziei i marzenie na lepszy świat, które darczyńca składa na nasze ręce. W tym kontekście podziękowanie jest nie tylko wyrazem wdzięczności, ale naszą pozytywną odpowiedzią, przyjęciem zadania i początkiem przyjaźni. Dziękując wzmacniamy więc wzajemne relacje, ale i edukujemy oraz inspirujemy do kolejnych darowizn.
Kiedy zejdziemy nieco na ziemię i zastanowimy się nad wskaźnikami, liczbami i kosztami, które ponosimy, by pozyskiwać nowe źródła wsparcia i zjednać sobie nowych wspierających, brak podtrzymania relacji z darczyńcami to przejaw naszej niegospodarności. O ile efektywniej jest korzystać ze wsparcia przekonanych już do naszej misji i działań ludzi niż agitować i szukać nowych. Warto praktykować wdzięczność w codziennej pracy swojej organizacji. Jak robić to naprawdę dobrze?
Dobre podziękowanie, to znaczy jakie?
Oto kilka zasad, które przydadzą się podczas tworzenia podziękowania, z których będziecie mogli skorzystać po otrzymaniu kolejnego wsparcia finansowego (ale też rzeczowego lub wolontariackiego) dla swojej organizacji. Najważniejsze jest dobre nastawienie i próba spojrzenia na podziękowanie z perspektywy darczyńcy. Warto pokazać, jak świat mógł (lub będzie mógł) się zmienić dzięki jego pomocy, by poczuł związek z organizacją i jej personelem (pracownikami, zarządem lub wolontariuszami), którzy kierują do niego podziękowanie i dowiedział się jeszcze więcej o misji, w którą się włącza.
Szybko
Na darowizny powinniśmy reagować tak jak wtedy, kiedy otrzymujemy prezent. Nie każmy darczyńcom długo czekać i zastanawiać się, czy ich pomoc do nas dotarła. Podziękowanie odniesie najlepszy skutek w kilka dni po otrzymaniu wsparcia. W wysyłaniu przyjaznych i szybkich podziękowań może pomóc system komputerowy, który zautomatyzuje cały proces.
Personalnie
Odłóżmy do archiwum formułki z nagłówkiem Drodzy darczyńcy. Zróbmy, co tylko możliwe, by pisać personalnie, zwracać się do adresata po imieniu, stosować końcówki, które dadzą do zrozumienia, że list jest napisany specjalnie dla niego. Ważne, by w tekście wiele razy pojawiły się słowa: pana, pani, twoje itp., tak by położyć nacisk na wkład włożony ze strony dobroczyńcy, nie na naszą organizację.
Celowo
Wspierający organizacje społeczne wiążą się nie tylko z całą ich misją, ale także z konkretnymi projektami czy celami. Często przychodzą do fundacji lub stowarzyszenia właśnie po to, by pomóc w konkretnym zadaniu. Cel powinien więc wybrzmieć w podziękowaniu.
Angażująco
Podziękowanie to również okazja do tego, by zaskoczyć darczyńcę, pokazać mu swoją radość i wdzięczność, powtarzając kilka razy słowo dziękuję. Warto wykorzystać zdjęcia i popracować nad formą graficzną, tak by otrzymanie podziękowania, było dla odbiorcy wspaniałym doświadczeniem. Do wiadomości możemy podpisać się odręcznie (lub dołączyć skan podpisu), napisać o czymś, co aktualnie dzieje się w organizacji, zaproponować adresatowi inne sposoby zaangażowania się.
Dziękowanie to nie tylko dobre maniery. Dziękowanie zbliża. Trudno przecenić rolę wdzięczności w budowaniu relacji pomiędzy organizacją społeczną a jej darczyńcami.
Na podst. opracowania Michała Serwińskiego (wzmacniacz.org) dla serwisu poradnik.ngo.pl.