Zbiórki publiczne, loterie, akcje w internecie i realu. Kup kurs online i dowiedz się, jak zbierać pieniądze dla NGO!
Przygotowanie zbiórki darowizn – o jakie kwestie formalno-prawne trzeba zadbać w organizacji?
Zanim zaczniemy szukać darczyńców i prosić o wsparcie, dobrze jest sprawdzić kilka formalnych kwestii i odpowiednio przygotować zespół organizacji. Powinniśmy być pewni, że nasza akcja jest dobrze zaplanowana i przygotowana także od strony formalnej.
Trzeba liczyć się z tym, że prośba o darowiznę może zrodzić pytania, zainteresowanie i zwrócić uwagę na naszą organizację. Musimy umieć pokazać, że działamy zgodnie z prawem, swoim statutem, że mamy jasno określony cel naszej zbiórki i przekonać, że pokażemy, co udało nam się osiągnąć dzięki pomocy darczyńców.
Na co warto zwrócić uwagę:
- Dane rejestrowe naszej organizacji – w razie pytań darczyńców trzeba znać (albo wiedzieć gdzie odesłać) numer KRS, NIP, REGON.
- Statut – powinien być dostępny np. na stronie organizacji – powinniśmy znać jego kluczowe zapisy: co najmniej cele i sposoby ich realizacji.
- Decyzyjne osoby w organizacji (zarząd, organ kontroli) – musimy wiedzieć, kto jest w ich składzie, jak się skontaktować, gdzie odesłać, aby można było niezależnie potwierdzić, że pełnią takie funkcje.
- Numer konta bankowego, na które można dokonać wpłaty darowizny (nie musi to być oddzielny numer konta do wpłat darowizn).
- Kontakt do osoby, która może potwierdzić naszą wiarygodność, wyjaśnić jakieś ważne kwestie dotyczące zbiórki – warto go mieć pod ręką.
- Dobrze jest znać przepisy prawa regulujące kwestie zbierania i rozliczania darowizn, albo wiedzieć, do jakich regulacji odesłać. Zadbajmy też o kwestie związane z danymi osobowymi darczyńców, czyli o zgodność z przepisami RODO.
Jeśli mamy wolontariuszy, którzy wspierają nas w zbieraniu darowizn, zadbajmy też o to, żeby one/oni też mieli wiedzę w kwestiach, o których mowa powyżej.