Zbiórki publiczne, loterie, akcje w internecie i realu. Kup kurs online i dowiedz się, jak zbierać pieniądze dla NGO!
Niemal 10 tysięcy organizacji społecznych pomaga chorym i działa na rzecz zdrowia
Niemal 10 tysięcy organizacji społecznych w Polsce działa na rzecz zdrowia: edukują, prowadzą placówki i ośrodki, organizują sprzęt, wspierają chorych i ich rodziny, pomagają w powrocie do zdrowia.
To organizacje społeczne zainicjowały ruch hospicyjny w Polsce – prowadzą obecnie ok. 170 hospicjów (36% wszystkich funkcjonujących w kraju). Zaopatrują szpitale publiczne w sprzęt, tak, jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ciągu 27 lat swojej działalności zebrała już ponad miliard złotych. Prowadzą unikalne placówki medyczne – Klinika Budzik dla dzieci w śpiączce, prowadzona przez fundację Akogo? w ciągu 18 lat działalności pomogła wybudzić się sześćdziesięciorgu dzieciom i doprowadziła do stworzenia systemowej opieki pomocy osobom w śpiączce.
Dzięki organizacjom uregulowany został także Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej – to duży sukces Fundacji Rodzić po Ludzku, która od lat prowadzi działania na rzecz praw kobiet w ciąży i matek małych dzieci. Fundacje i stowarzyszenia zajmują się pomocą w zbieraniu pieniędzy na leczenie chorych z rzadkimi czy przewlekłymi chorobami.
Organizacje zajmują się profilaktyką, edukacją, ale także zmieniają sposób myślenia o chorobie. Fundacja Rak’n’Roll tworzy nową jakoś w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej. Dzięki idei Rak’n’Roll kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie i o to, aby chorować godnie, leczyć się świadomiej.
Jest także wiele oddolnych, lokalnych inicjatyw społecznych w dziedzinie zdrowia. Ewa Kerntopf o swojej chorobie dowiedziała się kilka lat temu. Gdy usłyszała o terapeutycznym działaniu tanga, postanowiła pomóc sobie i innym. Na chorobę Parkinsona nie ma lekarstwa, tym, co ją spowalnia, jest ruch. Bardzo skuteczny jest taniec, szczególnie tango. Charakterystyczny rytm i kroki tanga sprawiają, że chorzy lepiej utrzymują równowagę, mniej się męczą i rzadziej chorują na depresję. Przy pomocy organizacji społecznych, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Ewa zorganizowała kurs tanga dla osób z choroba Parkinsona. Co tydzień spotykają się chorzy i zdrowi, aby razem tańczyć.
Leczyć można także śmiechem, czego najlepszym dowodem są działania Fundacji „Dr Clown”. W całej Polsce około 600 wolontariuszy z czerwonymi nosami, w kolorowych strojach, odwiedza 170 szpitali i placówek specjalnych niosąc rocznie pomoc 60 tysiącom dzieci.
Więcej organizacji, działających na rzecz zdrowia można znaleźć w spisie organizacji
Materiały są częścią kampanii: Organizacje społeczne. To działa!