Zbiórki publiczne, loterie, akcje w internecie i realu. Kup kurs online i dowiedz się, jak zbierać pieniądze dla NGO!
Sześć zasad mądrego pomagania organizacjom
W Polsce aktywnie działa około 100 tysięcy stowarzyszeń i fundacji. Jak wybrać te, które chcesz wspierać? Zanim dokonasz wyboru warto przemyśleć kilka rzeczy, np. zastanowić się, jakie cele są ci bliskie. Poświęć trochę czasu i podejmij tę decyzję świadomie. Nie bój się zadawać pytań, im więcej wiesz o organizacji, tym łatwiej podjąć mądrą decyzję.
1. Wybierz, co jest dla Ciebie ważne
Pomoc zwierzętom? Rozwój kultury? Pomoc osobom bezdomnym? Wsparcie seniorów? Wychowanie młodzieży? Które cele są ci bliskie? W Polsce aktywnie działa około 100 tysięcy stowarzyszeń i fundacji. To Ty decydujesz, które cele są ważne i którą organizację chcesz wspierać.
2. Poszukaj stowarzyszenia/fundacji w Twojej okolicy
Małe, lokalne organizacje nie mają pieniędzy na promocję, a robią świetne rzeczy wpływające na Twoje życie. Blisko siebie najłatwiej dostrzeżesz efekty ich działań. Możesz też szukać ich w wyszukiwarce internetowej w spis.ngo.pl.
3. Sprawdź, co organizacja robiła do tej pory
Zajrzyj na stronę www organizacji, jej profil na FB (jeśli go ma) i koniecznie do sprawozdań. Upublicznienie sprawozdań to podstawa transparentności organizacji pozarządowej i źródło wielu informacji, m.in. o finansach organizacji.
4. Wybierz, jak chcesz/możesz pomóc organizacji
Możesz zostać wolontariuszem organizacji. Możesz podarować jej dary rzeczowe. Możesz przekazać darowiznę pieniężną – jednorazowy datek, ale pomyśl, czy jest możliwe regularne wsparcie – co miesiąc, nawet drobną kwotą. Takie regularne wpłaty są dla organizacji bardzo ważne.
5. Jeśli decydujesz się na pomoc finansową
Dowiedz się, w jaki sposób organizacja zbiera pieniądze i zdecyduj, z której formy chcesz skorzystać. Może to być np.:
- darowizny wpłacane na konto organizacji tradycyjnym przelewem,
- darowizny wpłacane na konto organizacji przez specjalny formularz do wpłat online na jej stronie internetowej,
- wpłaty przez popularne portale do finansowania społecznościowego, tzw. crowdfundingowe,
- zbiórka na FB,
- datki do puszki w ramach zbiórki publicznej,
- wysyłka SMS-a charytatywnego.
6. Warto pomagać częściej niż raz w roku
Organizacje potrzebują wsparcia przez cały rok, nie tylko przed świętami albo raz w roku w ramach mocno promowanej akcji. Jeśli tylko jest to możliwe warto taką pomoc zaplanować i wspierać organizacje regularnie.