Zbiórki publiczne, loterie, akcje w internecie i realu. Kup kurs online i dowiedz się, jak zbierać pieniądze dla NGO!
Jak możesz odliczyć darowiznę dla organizacji pozarządowej od podatku?
Chętnie wrzucamy datki do puszki na ulicy, rzadziej świadomie dajemy darowizny. Jeszcze rzadziej korzystamy z odliczenia podatkowego. Darowizny możemy przekazywać przez cały rok – w każdej chwili. To nasze pieniądze i nasza decyzja. Jednak nie oznacza to, że równie często korzystamy z odpisu podatkowego. Warunkiem odliczenia (do 6% od dochodu) jest wpłata darowizny na konto bankowe organizacji.
W rozliczeniu podatkowym mogą znaleźć się tylko darowizny przekazane organizacji w roku, którego dotyczy rozliczenie. Czyli rozliczając się w 2021 r., z podatków za 2020 rok, warto uwzględnić darowizny przekazane w 2020 r.
Preferowaną formą rozliczenia podatkowego jest elektroniczny Twój-ePIT. Poza rozliczeniem przez internet nadal można wysyłać PIT-y, jak w latach ubiegłych (np. wypełnioną deklarację wysyłamy pocztą do urzędu skarbowego). Nie ma znaczenia, jaką formę rozliczenia wybierzesz jako podatnik: internetową czy tradycyjną – w obu przypadkach możesz odliczyć darowiznę.
Pamiętaj! Organizacja pozarządowa, której przekazujemy darowiznę nie musi mieć statusu organizacji pożytku publicznego.
Jakie warunki musi spełnić darowizna, aby darczyńca ją odliczył?
Zapisy ustawy o podatku od osób fizycznych (art. 26 ust. 1 pkt 9), dotyczące osób zarówno prywatnych, jak i prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, określają możliwość odliczenia darowizny od podatku dochodowego. Zgodnie z nim można odliczyć darowizny:
- przekazane na cele zawierające się w sferze zadań publicznych (określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie):
- organizacjom (m.in. stowarzyszeniom i fundacjom), o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy,
- prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych (niekoniecznie posiadającym status organizacji pożytku publicznego) określonych w tej ustawie.
- przekazane na cele kultu religijnego.
Od podstawy opodatkowania można odliczyć darowizny w kwocie nie wyższej niż 6% uzyskanego dochodu.
Zachęcamy też do zapoznania się z pierwszym w Polsce kalkulatorem dla filantropów (przygotowanym przez Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe). Skorzystaj! >
Należy pamiętać, iż w przypadku gdy przedmiotem darowizny są pieniądze, to powinna ona być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej organizacji. Zaś w przypadku darowania rzeczy lub usług – dokument potwierdzający przekazanie tej darowizny oraz dokument potwierdzający wartość darowizny.
Sprawdź na naszej infografice, czym jest darowizna, jakie warunki musi spełnić i jak uwzględnić odliczenie darowizny w zeznaniu podatkowym.