Zbiórki publiczne, loterie, akcje w internecie i realu. Kup kurs online i dowiedz się, jak zbierać pieniądze dla NGO!
Jak firma może przekazać darowiznę stowarzyszeniu, fundacji?
Osoba prawna (firma) może przekazać organizacji pozarządowej darowiznę finansową (przelew na rachunek bankowy) albo darowiznę rzeczową. Z tej racji ma prawo do odliczenia podatkowego, przy spełnieniu określonych warunków.
Osoba prawna (firma) może przekazać darowiznę finansową (przelew na rachunek bankowy) albo rzeczową (dary rzeczowe). Zwykle w obu sytuacjach zanim dojdzie do przekazania darowizny na rzecz organizacji pozarządowej, prowadzone są rozmowy, często zawierana jest także pisemna umowa darowizny (więcej na ten temat >).
W przypadku przekazania darowizny na rachunek bankowy potwierdzeniem jest dowód tej wpłaty. Zaś w przypadku darowania rzeczy lub usług – dokument potwierdzający przekazanie darowizny oraz dokumentami potwierdzającymi wartość przekazanych darów.
Przekazanie darowizny to także korzyść dla darczyńcy. Osoby prawne (firmy) mogą odliczyć od podatku dochodowego (na podstawie art. 18 ust 1 pkt 1 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) darowizny:
- przekazane na cele zawierające się w sferze zadań publicznych, tzw. cele pożytku publicznego (określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – więcej na ten temat >) – organizacjom (m.in. stowarzyszeniom i fundacjom, klubom sportowym),
- przekazane na cele kultu religijnego.
Od podstawy opodatkowania osoba prawna można odliczyć darowizny w kwocie nie wyższej niż 10% uzyskanego dochodu.
Infografika: Przychodzi sponsor do organizacji i...
Zanim firma i stowarzyszenie/fundacja rozpoczną współpracę, muszą określić, jaką formę prawną przyjmie ta współpraca. Zazwyczaj będzie to sponsoring albo darowizna. Te dwie formy różnią się między sobą i nie należy ich mylić, bo może to mieć przykre konsekwencje – szczególnie dla organizacji.