Zbiórki publiczne, loterie, akcje w internecie i realu. Kup kurs online i dowiedz się, jak zbierać pieniądze dla NGO!
Dlaczego warto wspierać działalność organizacji pozarządowych?
Prowadzą schroniska, szkoły, hospicja, kluby sportowe. Pomagają osobom chorym, starszym, dzieciom i młodzieży, uchodźcom i rodzinom. Organizacje robią tak wiele, ponieważ mają pasję, wolontariuszy, ale też wsparcie finansowe z różnych źródeł.
Organizacje pozarządowe, społeczne, charytatywne, wolontariackie. Przynajmniej część określeń sugeruje, że działają one dzięki bezinteresownemu i dobrowolnemu zaangażowaniu osób niepobierających wynagrodzenia (wolontariuszy pracujących społecznie). I w przypadku wielu organizacji tak właśnie jest, ale to nie znaczy, że organizacje nie potrzebują pieniędzy i że powinny robić wszystko za darmo.
Połowa polskich organizacji dysponowała w 2017 r. budżetem nie przekraczającym 28 tys. zł rocznie. To oznacza niespełna 2,5 tys. zł miesięcznie. Nie jest to nic, choć bardzo niewiele. Dla części organizacji taki budżet może być wystarczający: nie mają pracowników, lokalu, stałych działań. Jednak większość Polskich organizacji uważa, że budżet, jakim dysponują jest niewystarczający – 70% dostrzega trudności związane ze zdobywaniem funduszy lub sprzętu.
Organizacje potrzebują środków na prowadzone działania
Dlaczego zresztą miałoby być inaczej – stowarzyszenia i fundacje dostarczają różnego rodzaju usług, najczęściej dla dzieci i młodzieży (73%), mieszkańców lokalnej społeczności (62%), seniorów (39%), a także chorych i osób z niepełnosprawnościami (25%). Jeśli nawet część z nich jest możliwa do zorganizowania bezkosztowo, to na pewno nie wszystkie. Nie byłoby to zresztą w interesie nas wszystkich, którzy z nich korzystamy, uczestnicząc w: zawodach, festynach, warsztatach, konsultacjach, przedstawieniach teatralnych, rehabilitacji, zajęciach profilaktycznych i wielu, wielu innych.
Stowarzyszenia i fundacje robią świetne rzeczy
Organizacje pozarządowe rozwiązują ważne problemy społeczne – w całym kraju, regionalnie i lokalnie – swoich miastach, miasteczkach, na osiedlach i we wsiach. Przykłady tego, czy zajmują się i co robią dla Polek i Polaków można mnożyć.